Co zabrac?

Luty 17, 2008

Przyjeżdżając do Grecji latem, najlepiej zabrać ze sobą rzeczy jasne, lekkie i przewiewne, ale nie zaszkodzi także zabrać czegoś cieplejszego (sweter, kurtka na wypadek chłodniejszego wieczoru).

Prócz wygodnego, lekkiego obuwia i sandałów przydadzą się również buty powyżej kostki, przeznaczone na piesze wycieczki turystyczne po górach i wyspach. Zimą bywa zaskakująco zimno i przydaje się odzież ciepła.

Bez względnie trzeba zabrać ze sobą nakrycie głowy, krem do opalania (można je bez trudu dostać w greckich aptekach i drogeriach, nawet o bardzo wysokim faktorze), okulary słoneczne.

Co jeszcze może się przydać: latarka (przydatna nocą, zwłaszcza na wyspach), otwieracz do konserw, korkociąg, ostry nóż, menażka, środki od straszenia komarów i owadów. Podręczna apteczka (plastry, aspiryna, lekarstwo na niestrawność).

Na granicy

Obywatele UE mogą swobodnie wjeżdżać do Grecji i dowolnie długo przebywać na jej terytorium.

Przez granicę nie wolno przewozić narkotyków, lekarstw (prócz niewielkiej ilości własnych), materiałów wybuchowych i broni.

Osobne przepisy ograniczają przewóz zwierząt, roślin, jachtów, antyków. Wszelkie informacje na temat przewożenia rzeczy w greckim konsulacie.

Wywóz bez zezwolenia wartościowych rzeczy traktowany jest jako poważne przestępstwo.
Możliwe jest przewożenie towarów kupionych na własny użytek, ale w określonej ilości.
-800 sztuk papierosów
-400 cygaretek
-200 cygar
-1kg tytoniu
-10l alkoholu
-20l wina
-110l piwa

Ponadto można przewozić i wywozić dowolną ilość euro, tak samo jest w przypadku czeków podróżnych, ale w przypadku gotówki trzeba zgłosić kwoty powyżej 10tyś. USD (lub równowartość tej sumy w innej walucie).

Obcokrajowcy przyjeżdżający do Grecji własnym samochodem, mogą podróżować nim przez 6 miesięcy bez załatwiania formalności. Po upływie tego czasu zacznie się biurokratyczna zabawa.

Gdyby ktoś pragnął zamieszkać w Grecji lub pobyć nieco dłużej, powinien kupić samochód zarejestrowany na miejscu. Bilans kosztów okaże się mniejszy. Po upływie 6 miesięcy samochód, który nie ma opłaconego podatku drogowego może zostać zatrzymany.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: