Grecy

Lipiec 11, 2008

Aby spróbować zrozumieć Greków istotnym do uświadomienia sobie jest fakt jak stosunkowo niedawne i traumatyczne przeżycia wpłynęły na obecny stan państwa i charakter narodowościowy Greków.

Aż do wczesnych dekad XX wieku duża część Grecję znajdowała się w rękach Ottońskich. W międzyczasie wielu ortodoksyjnych Greków zamieszkiwało tereny Azji Mniejszej, Egiptu, zachodniej Europy i północnych Bałkan. Wojny Bałkańskie w latach 1912 – 13, greckie zaangażowanie w I wojnę światową w 1917 do 1918 roku, Grecko – Turecka wojna w latach 1919-22 i zorganizowana wymiana ludności, powodowana przez każdy z pojawiających się konfliktów, każe z tych wydarzeń miało bardzo daleko posunięte konsekwencje.

Gorsze miało jednak przyjść wraz z II wojną światową i następstwami wojny między Komunistami a, popartymi przez Wielką Brytanie i Stany Zjednoczone, Nacjonalistycznymi rządzącymi silami zbrojnymi. Okrucieństwo tego okresu znajdowało swoje odbicie przez następne niemalże siedem lat wojskowej dyktatury pod jutą pułkowników między 1967 a 1974 rokiem.

Wspomnienia z czasu tych rządów, rozproszenia i katastrof (włączając często występujące o niszczącej sile trzęsienia ziemi) znajdowały się niebezpiecznie blisko świadomości Greków pomimo prawie trzech dekad demokratycznej stabilności i przystąpienia do Unii Europejskiej. Ubóstwo i niekończąca się niemożność znalezienia pracy we własnej ojczyźnie skłoniła wielu utalentowanych Greków do emigracji. Dla tych, którzy zostali nastał czas zastoju, aż do momentu wprowadzenia polityki całkowitego zatrudnienia, która doprowadziła do wprowadzenie najniższych w całej zachodniej Europie najniższej średniej płacy. Jedna ze stron tej sytuacji prowadziła do braku inicjatywy pracowniczej, ale oficjalnie nakładane bardziej surowsze ekonomiczne projekty spotykały się z szeregiem masowych strajków.

Advertisements

Skomentuj

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: